CHARAKTERISTIKA PLEMENA - lord ridgeback

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

CHARAKTERISTIKA PLEMENA

STANDARD

CHARAKTERISTIKA PLEMENA

Ridgeback má svoje meno podľa pásu srsti, ktorá sa tiahne v protichodnom smere pozdĺž celého chrbta. „Ridge“ znamená „horský hrebeň“ a „back“ znamená „chrbát“.
Doslovný preklad názvu plemena teda je "chrbát horského hrebeňa". Tento ridge je veľmi výnimočný znak, ktorý sa u žiadnej inej rasy uznanej FCI (s výnimkou thajského ridgebacka) nevyskytuje. Je hlavným plemenným znakom rodézskeho ridgebacka.
História tohto plemena je veľmi dlhá. Podľa malieb, ktoré boli nájdené v hroboch faraónov možno usúdiť, že prvé psy, s pre ridgebacky typickým obráteným pruhom srsti na chrbte, žili už 3000 rokov pred naším letopočtom v starom Egypte, odkiaľ sa s obyvateľmi kmeňa Khon-Khoinov, ktorí boli tiež nazývaní Hotentoti, dostali do južnej Afriky. Psy, ktoré vlastnili Khon-Khoinovia boli využívaní na poľovačky levov a preto nesie prívlastok „leví pes“. Niektoré z týchto psov mali na chrbte obrátený pruh srsti, a tieto požívali zvláštnu úctu, pretože boli považované za obzvlášť lovecky zdatné. V 1875 reverend Charles Helm priviezol do dnešnej Zimbabwe dve feny typu chrta, ktoré boli nakryté týmito loveckými psami. Potomkovia týchto psov sa potom stali zakladateľmi plemena rhodézsky ridgeback tak, ako ho poznáme dnes. Výber psov potom spočíval jednak z prítomnosti pruhu obrátenej srsti na chrbte, tzv. ridge, ale tiež bol kladený dôraz na nebojácnosť, vytrvalosť a lovecké schopnosti. Na výstave bol po prvýkrát rhodézsky ridgeback predvedený v roku 1918 v Bulawayi. V roku 1926 bol juhoafrickým Kennel Union prijatý jeho plemenný štandard, ktorý bol prijatý takisto Kennel Clubom, v ktorom bol rhodézsky ridgeback uznaný v roku 1928.

 

Jeho pôvodnou funkciou bolo zver nadháňať, zastaviť a fixovať tak dlho, kým sa na miesto nedostavil lovec. Pracovali v skupinách 2-4 ridgebackov. Je nutné si ale uvedomiť, že tieto psy leva nikdy nenapadali, ani sa nepokúsili usmrtiť. Pri love sa uplatňovala ich mimoriadna pohyblivosť, sila a schopnosť pohybovať sa stále rýchlejšie a obratne unikať a vyhýbať sa levím pazúrom. Takto sa prirodzenou selekciou ridgeback vyvinul v nesmierne obratného a

pritom veľmi opatrného psa.                                                                                              

V Európe sa ridgeback v poslednej dobe už nevyužíva ako poľovný, ale ako spoločenský pes. Bez problémov sa prispôsobil kontinentálnej klíme, neprekáža mu ani sneh, či teploty pod bodom mrazu.
Je to pes veľmi príjemných vlastností: oddaný svojej rodine, spoľahlivý k deťom, pritom so značnou dávkou prirodzenej ostrosti, a teda sám od seba bez špeciálneho výcviku je vynikajúci strážny pes. V porovnaní s väčšinou európskych plemien je mimoriadne pohyblivý, vytrvalý a teší sa pevnému zdraviu. Tento Afričan má ešte stále veľmi blízko k prírode, miluje slobodný a nespútaný pohyb.

 

Ridgeback je rozvážny, veľmi inteligentný, citlivý spoločník a zriedkakedy šteká. Toto plemeno je vyhľadávané práve pre svoje spoločenské vlastnosti, je chované v rodinách s deťmi. Je to pes pokojný, tichý, povahovo vyrovnaný. V mladosti je temperamentný a vyžaduje veľa pohybu mimo domov. Obľubuje nespútaný pohyb, rýchle šprinty lesmi a lúkami. V dospelosti je "pes pohodár" a robí mu potešenie stráviť niekoľko hodín pozorovaním okolia alebo ležať vystretý na letnom slniečku.      
Tento obraz veľkého, ospalého a pomalého zvieraťa je v úplnom protiklade s jeho schopnosťami v akcii. V okamihu sa mení na rýchly blesk a je zážitok sledovať jeho dokonalý, elegantný pohyb tela a silu svalov pri behu.
čerpané z knihy: © Monika Tušanová, Rodézsky ridgeback Afričan v Európe


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky